Chalkidiki Last minute

Jako trojzubec Poseidona, boha moře. Tak vypadá poloostrov Chalkidiki, k širokému výběžku pevniny, kterým vybíhá do Egejského moře, přiléhají tři hroty, úzké poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos,Chalkidiki zvaný též Svatá hora, na něm se nachází mnišský stát.Chalkidiki malebná městečka, vyhlášené svým půvabem, průzračné moře s živými letovisky, pestrobarevná krajina, to jsou neodolatelná lákadla poloostrova Chalkidiki Nejjižněji leží poloostrov Kasandra, který je turisticky nejatraktivnější a také nejnavštěvovanější, jak dokazuje množství jeho letovisek s příjemnou a klidnou atmosférou. Z východního pobřeží poloostrova Kassandra je krásný výhled na poloostrov Sithonia. Kopcovitý terén tohoto poloostrova láká k zajímavým výletům, na mnoha místech je zde stále nedChalkidikiotčená příroda. Chalkidiki zdejší letoviska jsou tišší a více od sebe vzdálená. Třetí, nejsevernější poloostrov Athos, je poněkud zvláštní případ. Na jeho území se nalézá autonomní mnišská republika Agios Oros. Hora Athos byla uctívána jako posvátné místo, osamělí poustevníci zde vedli život v rozjímání. Dnes tu ve dvaceti obydlených klášterech žije asi dva tisíce mnichů. Athos je v této souvislosti pověstný především tím, že na něj nesmí vstoupit ženy. Ve všech letoviscích poloostrova Chalkidiki se setkáte s příslovečnou řeckou pohostinností, mezi ta nejznámější patří Possidi a Paliouri na poloostrově Kassandra, na poloostrově Sithonia to jsou Kalithea, Pefkochori a Polichrono.

Chalkidiki

Chalkidiki  je poloostrov tvořící jednu z řeckých prefektur. Nachází se v jihovýchodní částiChalkidiki kraje Střední Makedonie. Na severu jeho centrální části se rozkládá pohoří Cholomontas nebo Cholomon. Břehy poloostrova omývají vody Egejského moře. Jeho tvar připomíná ruku se třemi „prsty“ - Pallené (dnes Kassandreia), Sithonia, a Agion Óros. Na posledním jmenovaném se nachází hora Athos se svými slavnými kláštery.

Poloostrov Chalkidiki, který je tvořen třemi prstovitými výběžky vybíhajícími z pevniny do vod Egejského moře je hojně pokryt horskými masivy. Přes celý poloostrov se táhne ve směru západ - východ hřbet Holomondas (1165 m). Rovněž jeho horské výběžky Kassandreia a Sithonia dosahují podobných výšek. Jejich nejvyšším vrcholem je hora Itamos. Nejvýchodnější část poloostrova Agios Óros naopak v nejvyšších partiích kulminuje vysokým vrcholem Athos.

Historie

Ve starověku byla oblast součástí Thrákie. První řečtí osadníci sem přišli z měst Chalkis a Eretria na ostrově Euboia v 8. století př. n. l. a založili města ChalkidikiMendé, Toróné a Scióné. Druhá vlna osadníků přišla z ostrova Andros v 6. století př. n. l.. Starověké město Stageira bylo rodištěm filosofa Aristotela.

Uspořádání

Hlavním městem prefektury je město Polygyros, nacházející se uprostřed poloostrova ChalkidikiChalkidiki. Území poloostrova má statut autonomního kněžského státu s velmi přísným režimem při udělování povolení vstupu na své území (pouze pro dospělé muže).

Antická naleziště Chalkidiki
Ruiny starověkého města Olynthos

 • Olynthos
 • Potidaea


Produkty

Na Chalkidiki se prodávají tyto místní produkty:

 • olivový olej
 • alkoholické nápoje Ouzo a Tsipouro
 • mléčné výrobky z kozího sýraChalkidiki
 • med - na Chalkidiki se nachází třetina včelařů v Řecku
 • marmelády
 • vějíře
 • obrazy
 • dřevěné výrobky
 • keramika
 • pečivo

 

 

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál z článku „Chalkidiki“ na Wikipedii.

Použité fotografie - Free photos by Coolimagebank.

Lást minute Řecko Lást minute Řecko

Tipy na výlety a webové kamery | Zbojnická chata | Tunisko last minute minute
Zásady ochrany osobních údajů